8 видів любові у Стародавній Греції та приклади з Біблії
Стародавні греки першими заговорили про багатогранність людської душі, описуючи різні види кохання. У спробах знайти відповіді про те, яким буває кохання, вони виявили цілих 8 його видів.
🌞 Любов виявилася подібною до спектру світла, який складається з семи кольорів або нотної грамоти з семи тонів звуку. За своє життя людина може “почути” кожен із цих звуків, а може лише один.
Приклади видів любові з Біблії
Оскільки однією із мов, якою написана Біблія, є грецька, ми можемо натрапити на безліч історій, які оповідають про кожен із видів любові, описаних нижче. Ось деякі з них:
➰ Давид і Вірсавія
➰ Ісус і учні
➰ Бог і Ісус
➰ Авраам і Сарра
➰ Рут і Вооз
➰ Даниїл
➰ Соломон і наложниці
➰ Ісус, який помер на хресті
Не полінуйтеся та проаналізуйте кожну з історій на своєму вивченні Біблії 💜
Ерос
Захоплена, палка закоханість, заснована, в першу чергу, на відданості і прихильності до коханої, а потім вже на сексуальному потязі.
При такій любові закоханий часом починає мало не поклонятися коханому (ій). З’являється бажання повністю володіти ним. Це любов-залежність. Відбувається ідеалізація коханого. Але завжди слідує період, коли «відкриваються очі», і, відповідно, відбувається розчарування в улюбленому. Даний вид любові вважається руйнівним для обох партнерів. Опісля настає розчарування, любов проходить і починається пошук нового партнера.
Сторге
Любов – ніжність, любов – дружба.
При даному виді любові партнери є одночасно і друзями. Їхня любов ґрунтується на теплих дружньо-партнерських відносинах. Даний вид любові часто виникає після багаторічної дружби або після багато років спільного шлюбу.
Людус
Любов – спорт, кохання – гра і змагання.
Дана любов заснована на статевому потязі і спрямована виключно на отримання задоволень, це споживча любов. У таких відносинах людина налаштована більше отримувати, ніж щось давати своєму партнеру. Тому почуття носять поверхневий характер, а значить, не можуть задовольнити партнерів повністю. Їм завжди чогось не вистачає у відносинах, і тоді починається пошук інших партнерів, інших відносин. Але паралельно можуть зберігатися відносини і зі своїм постійним партнером. Недовговічна, триває до появи перших проявів нудьги, партнер перестає бути цікавим об’єктом.
Філія
Платонічна любов, названа так тому, що свого часу саме даний вид любові підносився Платоном як справжня любов.
Дана любов заснована на духовному тяжінні: при такій любові відбувається повне прийняття коханого, повага і розуміння. Це любов до батьків, дітей, до найкращих друзів, до музи. Платон вважав, що це єдиний вид любові, який є істинною любов’ю. Це безумовна любов. Безкорислива любов. Любов у чистому вигляді. Це любов заради любові.
Манія
Стародавні греки називали даний вид любові «безумство від богів». Він є комбінацією еросу і людус.
Кохання-манію вважали і вважають покаранням. Це любов-одержимість. Вона змушує страждати як закохану людину, так і об’єкт пристрасті. Люблячий прагне весь час бути поруч з коханим, намагається контролювати його, відчуває шалену пристрасть і ревнощі. Водночас відчуває душевний біль, сум’яття, постійну напругу, невпевненість, тривогу. Він повністю залежний від об’єкта обожнювання. Коханий ж після деякого періоду такої палкої любові з боку закоханого, починає його уникати і робить спроби розірвати стосунки, зникнути з його життя, захистити себе від одержимого любов’ю. Даний вид любові деструктивний, несе руйнування як закоханому, так і коханому. Такий вид любові не може довго існувати, за винятком садомазохістських відносин.
Прагма
Даний вид любові є комбінацією людус і сторге. Це раціональна, розумова любов чи любов по «розрахунку».
Така любов виникає не від серця, а від розуму, тобто вона народжується не від почуттів, а від усвідомлено прийнятого рішення любити конкретну людину. І дане рішення ґрунтується на доказах розуму. Наприклад, «він мене любить», «він про мене піклується», «він надійний» і т.д. Цей вид любові носить корисливий характер. Але може зберігатися все життя, і пара при такому вигляді любові цілком може бути щаслива. Також прагма може з часом перерости в інший вид любові.
Філаутія
Філаутія – любов до себе, але, на відміну від егоїзму та нарцисизму, вона позбавлена негативного відтінку.
Греки розуміли, що для того, щоб дбати про інших, ми повинні спочатку навчитися дбати про себе. Як вчив Арістотель, наші почуття до інших – це продовження почуттів до себе. Отже, немає нічого поганого в любові до себе. Це призводить до саморозвитку, догляду за собою. Єдина небезпека, щоб філаутія не переросла у зайву жалість до себе. Це позбавляє сили для розвитку.
Агапе
Даний вид любові є поєднанням еросу і сторге. Це жертовна, безкорислива любов.
Люблячий готовий до самопожертви в ім’я любові. У такій любові відбувається повна самовіддача коханим, повне прийняття і повага. Дана любов поєднує в собі милосердя, ніжність, надійність, відданість, пристрасть. У такій любові партнери спільно розвиваються, стають краще, позбавляються від егоїзму, прагнуть більше віддавати, ніж щось брати у відносинах. Але треба зазначити, що цей вид любові можна зустріти і в друзів, але в такому випадку буде відсутній сексуальний потяг, все інше зберігається. Також про таку любов йдеться в християнстві – жертовна любов до ближнього свого, яка зберігається все життя.
Усім агапе!💖